D3 vitamiin 2000 IU

BOR-621
Laos

D3 vitamiin 2000 IU - tugev ja tõhus

100 kaps.

Parim enne: 12.2025

13,11 €
Kogus

D3 VITAMIIN – tähtsaim vitamiin meile kõigile.

Tartu Ülikooli sisekliinikus tehtud uuringus leiti, et talvel on raske D-vitamiini puudus (avitaminoos) 8%-l ja vähesus 73%-l Eesti täiskasvanutest. Optimaalne D-vitamiini tase on talvel vaid 3%-l elanikest. Suvine D-vitamiini tase on kõrgem, kuid ka siis on ligi kolmandik (29%) meie rahvastikust vitamiinivaeguses ning optimaalne on D-vitamiini tase vaid 12 protsendil.

Uuringud on tuvastanud seoseid D-vitamiini vähesuse ning osteoporoosi, vähi, ateroskleroosi, infektsioonide, diabeedi, sclerosis multiplexi, toiduallergia ja mõnede teiste haiguste vahel.

Põhjamaa riikides soovitatakse D­-vitamiini juurde võtta septembrist aprillini. Tähele tuleks panna sedagi, et vanusega väheneb organismi võime D-vitamiini toota.

D-vitamiini vajalikkus inimese organismile ei ole enam ammu uudiseks. Selle puudusega on seostatud tänaseks rohkem kui 70 erinevat haigust ning uuringud on näidanud, et D-vitamiini puudus on riskitegur ka toiduallergiate tekkeks.

Melbourne’i ülikooli teadlased leidsid, et lastel, kelle organismi D-vitamiini tase on madal, esines 10 korda suurema tõenäosusega erinevaid toiduallergiaid. Uuringu kokkuvõttes toodi välja, et D-vitamiin võib esimesel elusaastal olla väga oluline toiduallergiate eest kaitsev faktor.

Mõned D3 vitamiini kasulikud omadused:

* Soodustab kaltsiumi imendumist seedetraktist ja fosfori kasutamist, mis on vajalik luude ja hammaste moodustumiseks.

* Tarvilik lastele normaalseks kasvuks, sest selleta luud ja hambad ei lubjastu õigesti.

* Lastele vajalik ka toiduallergiate vastu

* D-vitamiini puudusel võib lastel tekkida rahhiit, täiskasvanutel võib puudujääk soodustada osteoporoosi teket.

* Aitab kaasa nende ensüümide sünteesile limaskestas, mis tegelevad olemasoleva kaltsiumi aktiivse transpordiga.

* Vajalik normaalse südametegevuse ja verehüübimise saavutamiseks.

* Aitab säilitada stabiilset närvisüsteemi ja vererõhku.

* Annab energiat pimedal ajal — kaitseb kroonilise väsimuse sündroomi (kotid silmade all), depressiooni ja masenduse eest.

*D-vitamiin aitab kõikide nahaprobleemide korral. Leevendab aknet, ekseeme ja psoriaasi.

* D-vitamiini puudus organismis võib soodustada kehakaalu tõusu

Loe ka Top 10 benefits of vitamin D: SIIT

Kui palju tuleks D-vitamiini manustada?

Eesti ametlike toitumissoovituste kohaselt (on soovituslikuks päevaseks annuseks lastel ja täiskasvanutel 10 mcg (400 iu) ning vanemaealistel (al 61. eluaastast) 20 mcg (800 iu) päevas. Selline D-vitamiini kogus on organismile hädavajalik miinimum, millest vähem tarbides on suurem risk osteoporoosi ja teiste krooniliste haiguste kujunemiseks.
Optimaalse hea tervise säilitamiseks on mõistlik tarbida D-vitamiini veidi suuremas koguses. Kui inimesel esineb D-vitamiini puudus (D-vitamiini tase on alla 75 nmol/L, tuleks manustada 2000-4000 iu D-vitamiini päevas vähemalt kolme kuu jooksul ja seejärel teha kordusanalüüsid. Mõned uuringud on näidanud, et seerumi kaltsidiooli tase (kehas moodustuv D-vitamiini vorm, [25(OH)D]), mida toodetakse maksas) ei tõuse enne 3-4 kuud lisandite manustamist, seega ei pruugi lühiajaline D-vitamiini tarbimine taset korrigeerida.
Ülekaalulised ja need, kes tarvitavad glükokortikoide või teatud ravimeid, võivad vajada D-vitamiini 2-3 korda kõrgemas annuses (6000-10 000 iu pävas). Tavaliselt ei esine kõrgemas annuses D-vitamiini tarbimisega erilisi riske. Euroopa toiduohutusameti andmetel on päevane maksimaalne ohutu annus täiskasvanutel 4000 iu (100 mcg) ning lastel 2000 iu (50 mcg). Kõrges annuses D-vitamiini kestva manustamisega tuleks olla ettevaatlik iseäranis siis, kui eelnevalt ei ole tehtud vereanalüüse puuduse määramiseks. Nimelt võib liialt kõrge D-vitamiini tase põhjustada kaltsiumi ladestumist veres ja probleeme neerudega.
Kui on saavutatud optimaalne D-vitamiini tase vahemikus 100-150 nmol/L, on soovitatav D-vitamiini taseme säilitamiseks igapäevaselt tarvitada 1000-2000 iu.
BOR-621

Konkreetsed viited

Samas kategoorias on veel 16 toodet