BIOLIFE PÄHKLITE ABC –Ehk mida pähklid sisaldavad ja milleks tervisele kasulikud on

Pähklid sisaldavad rohkelt tervislikke toitaineid, kuid kas sa oled kursis, mida iga erinev pähkel sulle annab? Selleks kirjutame lihtsalt ja lühidalt lahti levinuimate pähklide omadused, et sa teaksid, mida iga peotäis sinuga teeb.

Pähklites on rikkalikult mineraalaineid. Pähkleid võib lugeda ka loomse valgu ja raua asendajaks, mis teeb ta eriti sobivaks taimetoitlastele ja veganitele, kes on loobunud piimatoodetest ja lihast. Pähklid hoiavad südame ja veresoonkonna ning pea ja närvisüsteemi haiguste vaba. Üleüldiselt on pähklid hea snäkkimiseks ja toidulaua osaks.

Pähkleid on ideaalne süüa vahepaladena. Päevaseks annuseks on soovitatav süüa peotäis pähkleid. Näiteks võtad mõne puuvilja ja sööd sinna kõrvale pähkleid, see on ideaalne kombinatsioon.

Loe juba altpoolt täpsemalt, mida erinevad pähklid sulle annavad.

Mandel:

Mida sisaldab: Naturaalselt kõrge kaltsiumi sisaldusega, hea vitamiin E, proteiini ning kasulike rasvade allikas.

Milleks hea: Tänu kõrgele valgu- ja kiudainesisaldusele ning madalale süsivesikuteprofiilile, sobivad mandlid suurepäraselt diabeetikute toidulauale. Mandlid sisaldavad ka palju kasulikke toitaineid ja omega – 6 rasvhappeid, mis on vajalikud aju tegevuseks ja arenguks.

Brasiilia ehk parapähkel:

Üks parimaid pähkleid eestlastele, kuna Brasiilia pähkel sisaldab ohtralt seleeni, mida me oma kodusest toidust piisavalt kätte ei saa.

Mida sisaldab:Üks suurima kiudainete sisaldusega pähkleid.Nagu kõikides pähklites, nii on ka parapähklites rohkesti kaaliumi-, fosfori- ja magneesiumiühendeid. Erilise tähelepanu pälvivad aga parapähklid väga suure seleenisisalduse poolest.

Milleks hea: Hea snäkk enne ja pärast treeningut. Arvatakse, et aitab vältida Alzheimeri ja dementsuse teket. Hoiab südame korras ning vähendab erinevate infektsioonide riski ning teatud vähivormide teket.

India pähkel:

Mida sisaldab: Rohkelt aminohapet arginiini. Palju taimset rauda, proteiini ning tervislikke rasvu.

Milleks hea: Hea südamehaiguste ennetamiseks, reguleerib vererõhku ja alandab kolesteroolitaset. Sobilik taimetoitlastele ning veganitele kuna on hea taimse rauaallikas, kuid omastamiseks on soovitatav tarbida koos C vitamiini sisaldavate toitude või jookidega nagu apelsinimahl.

India pähkli söömine aitab kasutada organismis sisalduvat rauda, kõrvaldada vabu radikaale, arendada luu- ja sidekude ning toota naha ja juuste pigmenti melaniini.

Kreeka pähkel:

Peetakse üheks maailma parimaks pähkliks.

Mida sisaldab: Palju kasulikke omega-3 rasv- ja aminohappeid. Rohke antioksüdantide poolest

Milleks hea: Suurepärane pähkel sinu südame ja ajutegevuse korras hoidmiseks ning parandamiseks. Kõrge energiasisaldusega ning sobib hästi kaalujälgijatele vahepalaks.

Sarapuupähkel ehk metspähkel:

Mida sisaldab: Rikkaliku vitamiin E, kiudainete, B9 vitamiini sisaldusega. Pähkli nahk sisaldab rohkelt prebiootikume.

Milleks hea: Hea südamele, aitab vähendada vähiteket. Prebiootikumid toetavad seedeelundkonda. Tihti soovitatakse rasedatele, kuna B9 vitamiin aitab kaasa kudede arengule.

Makadaamia pähkel:

Mida sisaldab: Rohkem häid rasvu nagu monoküllastumata rasvhapped kui teistes pähklites. Rohkelt B1 vitamiini.

Milleks hea: Samuti hea südame tervisele ning kõrge kolesterooli tasemega inimestele. B1 vitamiin aitab paremini glükoosi muundada energiaks ning annab oma panuse närvisüsteemi funktsioneerimisele.

Maapähkel:

Maapähkel ehk arahhiis on oma olemuselt tegelikult kaunvili, kuid kuna nende toitainete sisaldus on sarnane pähklitele, siis tihti loetakse ta nende hulka.

Mida sisaldab: Maapähklites leidub palju monoküllastumata rasvhappeid, E ja B9 vitamiine ning aminohappeid. Proteiinisisaldus on suurem kui piimatoodetes, munas, kalas. Väidetavalt annavad klaasitäis piima ja kaks maapähklivõi võileiba 83% kasvava lapse päevasest valguvajadusest. Maapähklid sisaldavad rohkesti kaltsiumi, magneesiumi ja rauda, samuti eeterlikke õlisid. Maapähkel sisaldab palju linoolhapet, mis mõjub hästi kõrgvererõhuhaigetele ning temas sisalduvad rasvad koosnevad 85,5% ulatuses küllastumata rasvhapetest.

Milleks hea: Suurepärane pähkel südametöö korras hoiuks, aitab langetada vererõhku. Lisaks aitab kaasa ajutegevusele. Kokkuvõttes on maapähkel väga universaalne toit, arvestades et tegemist on ühe odavaima pähkliga.

Pekaanipähkel:

Mida sisaldab: Väga kõrge E ja A vitamiinisisaldusega. Hea tsingi, kaaliumi, magneesiumi ja kiudainete sisaldusega. Lisaks sisaldav rohkelt polüfenoole.

Milleks hea: Hea valik kui on soov saada rohkelt erinevaid vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Pekaanipähklid parandavad veresoonkonna tervist. Polüfenoolid aitavad pidurdada kogu kehas vananemisprotsesse.

Pistaatsiapähkel:

Mida sisaldab: Suurim kogus kaaliumi ja valku kõikidest pähklitest. Sisaldab luteiini ja annab pähklile roheka pigmendi. Taimne sterool. Kuivatatud pistaatsiapähklites on ohtralt kiudaineid. Pistaatsiapähkel on suurepärane kaaliumi-, magneesiumi, vase- ja tiamiiniallikas.

Milleks hea:  Luteiin on väga hea inimese silmadele. Taimne sterool on väga hea kolesterooli alandava toimega ja südametöö parandamisel ning vähendab südameataki ohtu. Väga hea pähkel diabeetikutele aidates vähendada veresuhkru taset. Need pähklid annavad energiat tavatul moel seda tänu glutamiinhappele. Glutamiinhape soodustab vaimse energia teket rohkem kui miski muu.

Pähklid sisaldavad suurel hulgal ka mono- ja polüküllastumata rasvu, mis on seotud parandamaks kolesterooli taset ja edendada südame tervist.

 

BIOLIFE PÄHKLITE ABC –Ehk mida pähklid sisaldavad ja milleks tervisele kasulikud on Bio Life - Soodsad tervisetooted